Gebze Panorama Haber

Aşının Yan Etkilerinden Korkmayın!

Aşının Yan Etkilerinden Korkmayın!
327
04 Nisan 2021 - 13:42

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, insanların COVID-19 aşısı aldıktan sonra yan etkiler yaşamasının normal olduğunu söyledi.

Aşı sonrasında enjeksiyon bölgesinde ağrı, ateş, titreme veya vücut ağrılarını yan etkiler arasında sayan uzmanlar, özellikle ikinci dozu aşıyı aldıktan sonra yan etkilerin görülebileceğini ve bunun endişelenilcek bir şey olmadığını söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Dr. Chirag Patel, “Tipik olarak, vücudunuzda olan şey bir bağışıklık tepkisi üretiyorsunuz ve bizim istediğimiz de bu. Bir yan etki tepkisi üretmediğiniz bağışıklık sistemine sahip olmadığınız anlamına gelmez, ancak bunu yaptığınızda, bunun tipik nedeni basitçe vücudunuzun çalışması, bağışıklık sisteminizin harekete geçmesidir”dedi.

Dr. Patel, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Bunun nedeni, bağışıklık sisteminizin zaten yükselmiş olması ve gelen yabancı bir şeyi tanımaya hazır olmasıdır. Yani serideki ikinci çekiminizi yaptıktan sonra, daha fazla yan etkiye sahip olması beklenebilir” ifadelerine yer verdi. (BSHA-bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -