Gebze Panorama Haber

Binlerce kişi Dambalı dağına çıkıp suyunda şifa aradı

Bulgaristan’ın dört bir yanından ve yurtdışından binlerce insan, Momçilgrad’ın (Mestanlı) yakınındaki Dambalı’nın dağlık bölgesinde şifa aradı. Eski bir inanışa göre, 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gecede gün doğmadan önce tepeden taş kütlesine aşağıya dökülen su şifalı ve konuşma bozukluğu, kekeleme, tutulma, egzama ve başka hastalıkları iyileştiriyor.

Binlerce kişi Dambalı dağına çıkıp suyunda şifa aradı
393
08 Mayıs 2022 - 12:30

Bölgede trafik kısıtlandı. Momçilgrad Belediyesi bölgeye giderken iki adet geçici park yeri düzenledi, çocuklar, yetişkinler ve hastalar iki belediye otobüsü, belediye tarım hizmetine ait araçlar ve ormancılıkla taşındı. Kaynak ve havuzların etrafını aydınlatmak için jeneratöre elektrik verildi.

Dambalı yakınlarında HÖH Milletvekili Adlen Şefked, Belediye Başkanı İlknur Kazim ve belediye yetkilileri vardı.

Tam gece yarısı yüzlerce çocuk, sevdikleri tarafından kaynaktan gelen buzlu sularla dolu özel havuzlara daldırıldı. Orman, çocukların çığlıkları ve haykırışlarıyla yankılandı. Su ile yıkanan çocukların ebeveynleri onları kuruttuktan sonra organize ulaşım araçlarıyla otoparklara götürdü.

Belediye Başkanı İlknur Kazim, “İyi bir organizasyon oluşturduk ve kalabalığa rağmen izdihama izin vermedik. Bu bahar Dambala’ya olan akının çok daha fazla olacağını biliyorduk çünkü pandemi nedeniyle son iki yılda pek çok insan gelmemişti. Ormancılar, ziraat teşkilatı çalışanları, polis ve itfaiye ekiplerinin yanı sıra düzen ve organizasyonla ilgilenen belediye çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Dağın zirvesinde dev kayanın altından çıkan buz gibi suyun şifalı olduğu ifade edilip binlerce kişi Mayıs ayının 6’sinda Hıdrellez günü buraya akın ediyor.

Kırcaali’nin doğusunda, Meistanlı sınırları içerisinde yer alan yüksek rakımlı Dambalı dağındaki su herkesi mayıs ayında buraya çekiyor.

Fotoğraf: Yılmaz IŞIK

 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -