Gebze Panorama Haber

Bulgaristan, 750.000’den fazla ek Pfizer- BioNTech aşısı alacak

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, yapılan kabine toplantısında, “Bulgaristan, Avrupa Birliği (AB) dayanışması sayesinde 750.000’den fazla ek Pfizer- BioNTech aşısı alacak” diye açıkladı. Başbakan, Bulgaristan’da aşılama sürecinin tamamlanabilmesi için ek aşı miktarlarının bu ay ve önümüzdeki aylarda teslim edileceğini vurguladı.

Bulgaristan, 750.000’den fazla ek Pfizer- BioNTech aşısı alacak
123
17 Nisan 2021 - 21:17

Başbakan Borisov, “Her gün tüm AB ülkeleri için büyük bir gayretle çalışan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e teşekkür ederim” diye vurguladı ve AK Başkanının tüm AB vatandaşları için aşı sağlanmasında kilit rolünü vurguladı. Bulgaristan’a tahsis edilen 750.000’den fazla Pfizer aşısı, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Layen tarafından çarşamba günü açıklanan 50 milyon dozluk yeni hızlandırılmış teslimattan geliyor. Bu sevkiyatla yılın ikinci çeyreğinde AB’ye tedarik edilen toplam Pfizer- BioNTech aşısı sayısı 250 milyona ulaşacak.

Borisov, AB düzeyinde sağlanan ve tüm üye devletlere kişi başına düşen aşı ilkesine göre dağıtılan ek miktarların, Avrupa’nın pandemiye karşı ortak eyleminde tartışılmaz bir başarı ve topluluk dayanışmasının bir başka kanıtı olduğu konusunda kararlıydı. Başbakan, ayrıca önümüzdeki iki ay içinde Bulgaristan’ın üzerinde anlaşmaya varılan 2,7 milyon doz Pfizer aşısı alacağını ve bunun aşılama sürecinin tüm hızıyla devam edeceğini garanti ettiğini hatırlattı. (Kaynak: Kırcaali Haber Gazetesi)

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -