Gebze Panorama Haber

ÇEKER: “SAĞLIK ÇALIŞANLARI ALKIŞ DEĞİL ÇÖZÜM,VAAT DEĞİL İCRAAT İSTİYOR!”

ÇEKER: “SAĞLIK ÇALIŞANLARI ALKIŞ DEĞİL ÇÖZÜM,VAAT DEĞİL İCRAAT İSTİYOR!”
330
03 Eylül 2020 - 11:29

Sağlık çalışanlarının yaşamış oldukları sorunlar hakkında  Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Aile Hekimleri Dernek Başkanı       Dr. Recep Pehlivanın ve Sendika temsilcilerinin katılımı İzmit Seka Devlet Hastanesi önünde kitlesel basın açıklaması yaptı.

        Değerli Basın Mensupları;

        11 Marttan bu yana Türkiye salgınla mücadele ediyor. Sağlık Bakanlığı ve çalışanların mücadelesi bugüne kadar yaptıkları ile hep takdir topladı. Sayın Bakan Bilim Kurulu, günlük açıklamalar ve tedbirler konusunda başarılı bir yönetim performansı ortaya koydu. Hiç şüphesiz ki salgınla mücadelenin kahramanları da sağlık çalışanları oldu.

       Tüm zorluklara rağmen olağanüstü bir çalışma azmi, kendi hayatlarını hiçe sayarak gösterdikleri fedakarlık, ailelerinden aylarca uzak kalarak yaptıkları hizmetle tarihe geçtiler.

       Binlerce arkadaşımız virüse yakalandı, hayatını kaybederek şehit olanlar oldu.

       Bugün bir kez daha şehitlerimize Allah’tan rahmet, hasta olan tüm arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.

       Kıymetli Basın Mensupları;

      Salgının ortaya çıktığı ilk günden beri süreç çok kritik olduğu için sendika olarak oldukça hassas davrandık. Sağlık hizmetlerinin sıkıntıya girmemesi, sağlık çalışanlarının sağlığının korunması adına uyarılarda ve önerilerde bulunduk.

      İlerleyen süreçte sağlık çalışanlarının alkışlandıklarını, Milletin ve devletin her kademesinden sağlık çalışanlarına teşekkür edilip, takdir edildiklerini hep birlikte gördük.

      Her ne kadar alkışlar ve teşekkürler güzel ise de asıl meselenin sağlık çalışanlarının sorunlarını bitirmekten geçtiğini belirterek temel meselelere çözüm istedik.

      Çalışanların emeğinin karşılığını ödeyecek bir değer olmadığını ama alın terlerinin de heba edilmemesini ısrarla dile getirdik.

       Ne yazık ki 6 aylık bu süreçte 3 ay süren adı tavandan ama kendi yavandan olan bir ek ödeme ile sorunların geçiştirilmesi, bırakın yarınımızı güvence altına almaya, günü kurtarma değil ancak saati kurtarmak adına yapılan bu işle tüm sorunlar çözülmüş gibi bir hava oluşturuldu.

       Nerden tutarsanız tutun her tarafı adaletsizlik nedeniyle dökülen ek ödeme sanki ikinci bir maaş gibi gösterildi.

        Dünyaya övgüyle bahsettiğimiz filyasyon çalışmasında aktif görev alan aile hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanlarına bir kuruş bile ödeme yapılmayarak adeta emekleri yok sayıldı. Bakan ek ödeme yapacaklarını söylemesine rağmen şuana kadar her hangi bir ücret ödenmedi. Pandemi  başladığından bu yana hem hasta bakmaya, hem de asli görevlerini yerine getirmeye devam etmişler, buna rağmen kendilerine bu zaman içerisinde okul aşıları, filyasyon özellikli hasta takipleri gibi ek yükler yükleyerek daha da yıpranmalarına sebep olunmuştur. Aile hekimliği çalışanları salgın günlerinde yok sayılmışlardır.

        Diş Hekimlerimiz, ağız diş sağlığı çalışanlarımız mağdur edildi.

        Halbuki sağlık çalışanlarının beklediği gerçek anlamda ve adaletli bir şekilde ücretlerinde artış yapılmasıydı.

        Sendika olarak taban aylığına artış yapılması talebimizi gündeme getirmemize rağmen ücretlerde bir iyileştirme olmadı.

        Buradan bir kez daha yüksek sesle haykırıyoruz.

        Ek Ödeme değil Tek Ödeme istiyoruz.

        Onu da maaş zamı olarak talep ediyoruz. Ancak böylelikle gerçek anlamda bir iyileştirmeden söz etmek mümkündür.

        Bunun dışında;

        3600 Ek gösterge sözü bir an önce hayata geçirilmelidir.

        Salgın nedeniyle hayatını kaybeden arkadaşlarımızın şehit sayılarak geride bıraktıkları ailelerinin mağdur olmaması talebimiz için adım atılmamıştır.

         Tüm çalışanlara kadro verilerek kesintisiz süren sağlık hizmetlerinde sözleşmeli, vekil ebe hemşire, kamu dışı sağlık personeli gibi istihdam modellerinin terk edilmesi isteğimize olumlu bir yanıt verilmemiştir.

         Döner sermaye sisteminin adil bir şekilde düzenlenmesi gibi konularda maalesef gelişme kaydedilmemiştir.

        Yıprananın kim olduğunu gördüğümüz şu günlerde makul bir yıpranma payı isteğimiz bile görmezden gelinmiştir.

         Kıymetli Basın Mensupları;

         Salgının artığı bugünlerde Sağlık çalışanları yine fedakarca görevlerinin başındalar ama mutsuz ve umutsuzlar.

        Kırgın, kızgın ve yorgunlar. Fedakarlıklarının karşılığında kendilerine yapılanları görüyorlar. Hakları verilmediği gibi hak etmedikleri bir muamele ile karşı karşıya kalıyorlar.

       Çalışanlar kronikleşen sorunlarının çözülmesi yerine yavandan ek ödemenin tekrar gündeme getirilmesi karşısında öfkeliler. Ek ödeme yerine maaşa zam şeklinde tek ödeme bekliyorlar.

       Salgın sürecinde dünyanın çeşitli ülkeleri sağlık çalışanlarının ücretlerini arttırırken salgınla mücadelede destan yazan Türk sağlık çalışanlarına yapılanlar reva mıdır?

       Bizim beklentimiz salgının seyrini arttırarak devam ettiği şu günlerde kahraman sağlık çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesidir.

       Virüsle mücadele eden kahramanların başka sorunlarla boğuşmaları sona ermelidir.

       Maaşlara acilen zam yapılmalı, ücretler iyileştirilmelidir. Bu iyileştirme sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli tüm çalışanları kapsamalı herhangi bir ayrıma gidilmemelidir.

         Döner sermaye sorununa sosyal taraflarla görüşülerek makul bir düzeyde çözüm üretilmelidir.

        Söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi bir an önce hayata geçmelidir.

        Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir. 

        Salgınla mücadeledeki fedakarlıkları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmelidir.

        Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir. 

        Bu çağrımız karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar. 

       Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı çalışanlarına mutlaka ilave bir ücret ödemesi yapılmalı ve unutulmuşlukları sonlandırılmalıdır.

        Aynı şeklide Adli Tıp Çalışanlarına da salgın nedeniyle bir ilave ödeme yapılmalıdır. Çünkü birçok Adli Tıp Müdürlüğü Grup Başkanlıkları pandemi kuruluşu ilan edilmişlerdir.

       Sağlık çalışanları için dile getirdiğimiz taleplerimizin tamamı üniversite hastanelerinde fedakarca görev yapan arkadaşlarımız için de geçerlidir. Bu konuda YÖK ve rektörlükler üstlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidirler. Kendi kuruluşlarında ne çalışanları mağdur edecek uygulamalara imza atmalı, ne de çalışanların herhangi bir ayrımcılığa uğramalarına müsaade etmemelidirler.

       Değerli Basın Mensupları;

       Bugün burada yaptığımız basın açıklamasıyla sağlık çalışanlarının sorunlarını ve taleplerini  gür bir sesle ilgililere iletiyoruz.

       Kahraman sağlık çalışanlarının daha iyi şartlarda sağlık hizmeti sunması, daha iyi çalışma şartlarına ve imkanlarına kavuşması için taleplerimizi yeniliyoruz.

       Bugün baktığımızda hastanelerden aile hekimliklerine, sözleşmelilerden hizmetlilerimize, doktorumuzdan sağlık memuruna her çalışanın ortak sorunları mevcut olduğu gibi hayata geçmesi zaruri talepleri var. 

      Gayretimiz ve mücadelemiz bunların gerçekleşmesi içindir.

      Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı değişir.

      Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez, çalışanın aleyhine değil lehine olan düzenlemeler hayata geçer.

        Bu temennilerle korona virüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan,  Çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden tüm kahraman sağlık çalışanlarına kolaylıklar diliyorum.          

       Vatandaşlarımıza da bir çağrıda bulunmak istiyorum;

       Sağlık çalışanlarının yüklerinin hafifletilmesi için Covid-19 tedbirlerine yani maske-mesafe ve temizlik kuralına uyarak destek olun.  

                                                                                             Ömer ÇEKER                                                                                                                          

                                                                                             Şube Başkanı

                             “HAKLI DAVA, GÜÇLÜ SENDİKA”

                                        TÜRK SAĞLIK SEN

                                                                               BASIN BÜROSU:

                                                              TÜRK SAĞLIK SEN KOCAELİ ŞUBE

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -