Gebze Panorama Haber

Denizden neler çıktı neler!

Denizden neler çıktı neler!
346
09 Haziran 2022 - 9:22
8 HAZİRAN MARMARA DENİZİ GÜNÜ ETKİNLİKLERİ TÜM MARMARA GENELİNDE ETKİNLİKLERLE KUTLANDI!

Dünyanın en büyük deniz seferberliğinin yıldönümü olması sebebiyle 8 Haziran’da, #MarmaraHepimizin ve #BirlikteTemizTutalım sloganıyla Marmara Bölgesi genelinde bütünleşik bir kampanya çalışması altında birlik ve beraberlik vurgusuyla yapıldı. 5 Haziran Dünya Çevre Günü ile başlayan Türkiye Çevre Haftası’nın bir parçası olarak 8 Haziran Marmara Denizi Günü’nde denize kıyısı olan 5 büyükşehir ve 2 il belediyesinde eşzamanlı 62 farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

Marmara Denizi’nin karşı karşıya olduğu kirlilik tehdidi ve müsilaj krizinin sonucunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının öncülüğünde yerel yönetimlerden sivil toplum kuruluşlarına, bilim insanlarından özel sektöre kadar çok paydaşlı ve çok disiplinli bir zeminde Marmara Denizi Eylem Planı Haziran 2021’de ilan edilmişti.

Marmara Denizi’ni sağlığına kavuşturma misyonuyla oluşturulan Stratejik Plan kapsamında belirlenen 8 Haziran tarihinde de Marmara Denizi çeşitli farkındalık etkinliklerine ev sahipliği yaptı. 1975 yılında kurulan ve Marmara Denizi’nin korunması amacına hizmet eden Marmara Belediyeler Birliği çatısı altında İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ gibi Marmara Denizi’ne kıyısı olan illerin yanında denize kıyısı olmayan illerde eşzamanlı olarak 62 farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın katıldığı Kocaeli Kıyı ve Deniz Temizliği Etkinliğinde “Çevre Bakanlığı ile müsilaj meselesinden bugüne koordineli bir şekilde Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm belediyeler, valilikler, diğer kamu kurumları, üniversiteler, bilimsel araştırma yapan merkezler hepsi birlikte canhıraş bir mücadele veriyor.” şeklinde konuşarak Marmara Denizi’nin karşı karşıya kaldığı tehlike karşısında el birliğiyle çalışıldığını belirtti. Büyükakın sözlerine “Bugün eşzamanlı olarak Marmara’da birçok belediye etkinlik gerçekleştiriyor. Marmara Denizi’nin korunması için bu farkındalık çalışmaları büyük önem taşıyor.” şeklinde devam etti.

Marmara genelinde gerçekleştirilen farkındalık etkinliklerinde  Denizlere veya kıyı ortamına atılan tüm katı atıklar deniz çöpü olarak sınıflandırılmaktadır. Özellikle denize kıyısı bulunan yerleşim yerlerinde kontrolden uzak her atık, deniz çöpü olma potansiyeline sahip. Bu yerleşim yerlerindeki nehirler, kanalizasyon hatları, yağmur suyu kanalları veya sokaklardaki yüzeysel akışlar rüzgârın etkisi ile atıkları denize ulaştırabilir.

Denizlerdeki kirleticilerin %60-80’inin petrol bazlı plastiklerden kaynaklandığı bilinmekte. Deniz çöpleri, aynı zamanda denizlerimizdeki konsantrasyonu her geçen gün artan, mikroplastikler için de ikincil kaynak niteliğinde. Mikroplastikler küçük boyutları ve düşük yoğunlukları nedeniyle deniz canlılarınca besin olarak algılanabiliyor ancak sindirilemediği için vücutta birikime neden oluyorlar. Deniz çöplerinin ve dolayısıyla mikroplastiklerin denizlerle buluşmasını engellemek en temelde toplumsal farkındalık gerektiren bir aksiyon.

Bu farkındalığı artırmak amacıyla 8 Haziran günü Marmara genelinde gerçekleştirilen etkinlikler bize Marmara Denizi’nin hayatlarımızda ve anılarımızdaki paha biçilemez yerini ve onu korumazsak nelerle karşı karşıya kalacağımızı tekrar hatırlattı.

WhatsApp-Image-2022-06-08-at-09

Kocaeli Kıyı ve Deniz Temizliği Etkinliği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eminönü Deniz Dibinden Çıkarılan Atıkların Sergisi

WhatsApp-Image-2022-06-08-at-12

Beşiktaş Sahil ve Kıyı Temizliği

Büyükçekmece Marmara Denizi Atık Toplama Etkinliği

Zeytinburnu

Zeytinburnu Deniz Dibi Temizliği, Kıyı Temizliği ve Sergi

Pendik

Pendik Ömerli Barajı Çevresi Temizlik Etkinliği

WhatsApp-Image-2022-06-08-at-10

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadıköy Deniz Dibi Temizliği

WhatsApp-Image-2022-06-08-at-11

İznik Gölü Sahilinde Kıyı Temizliği

Derince Marmara Denizi Farkındalık Etkinliği

WhatsApp-Image-2022-06-08-at-11

Dilovası Temiz Kıyı, Temiz Deniz

WhatsApp-Image-2022-06-08-at-13

Gebze Deniz varsa,Hayat var: Deniz Altı, Sahil ve Kıyı Temizliği

Gölcük Kıyı Temizliği

WhatsApp-Image-2022-06-08-at-09

Bandırma Dalış, Çıkan Atıkların Sergilenmesi ve Kıyı Temizliği

WhatsApp-Image-2022-06-08-at-11

Gönen Sahil Temizliği

WhatsApp-Image-2022-06-08-at-11

Marmara Adalar Temiz Denize Koşuyoruz

WhatsApp-Image-2022-06-08-at-09

Kumbağ Sahil Temizliği

MarmaraEreglisi

Marmara Ereğlisi Sahil Temizliği

Suleymanpasa

Dalış, Sergi, Atık Malzeme Sergisi, Kompost Dağıtımı, Broşür Dağıtımı

Canakkale

Mavi Bayraklı Yeni Kordonda (Barış Kordonu) Halk Plajında Sahil Temizliği

Biga

Biga Marmara Denizi Günü Etkinlikleri kapsamında Atık Toplama Etkinliği

Eceabat

Eceabat Sahil Temizliği

Yalova

Yalova Çevre Temizliği ve Profesyonel Dalış Ekibi ile Sualtı Temizliği

Altinova

Altınova Sahil Temizliği

Cinarcik

Çınarcık Marmara Hepimizin Etkinliği

Ciftlikkoy

Çiftlikköy Marmara Denizi Günü Kıyı Temizleme Etkinliği

Kaytazdere Kıyı Temizliği

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -