Gebze Panorama Haber

ÖRNEK DOKTOR: Ameliyat etti yetmedi, kendi kanını da verip hayata döndürdü
415
30 Ocak 2022 - 12:23

KAN KAYBEDİYORDU
BİLİNCİ DE KAPALIYDI
Gebze Yenikent Mahallesi’nde oturan 2 çocuk annesi Neslihan Gürkan(36), şiddetli karın ağrısı şikayeti ile bölgemizin güzide ve modern sağlık kuruluşlarından birisi olan Gebze Merkez Prime Hastanesi Acil Servisi’ne başvurdu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bülent Serdar San’ın talimatı ile gerekli tetkikler yapıldı. Ciddi kan kaybı yaşayan ve şoka giren Gürkan, dış gebelik geçirdiği yani rahim dışına yerleşen bebeğin kanalı çatlatıp kanamaya sebep olduğu ortaya çıkınca hemen ameliyata alındı. Kanamayı durduran ve karın boşluğundaki kanı temizleyen Bülent Serdar San, Neslihan Gürkan’ın hayata dönmesini sağladı. San, servise kaldırılan Gürkan’a bir ünite de kan bağışlayarak ameliyat sonrası dönemi hızlı atlatmasını sağladı. Böylece Gürkan, ambulansla geldiği hastaneden sağlıklı bir şekilde ayrıldı.
ÖNCE AMELİYAT ETTİ
Hastanın ciddi bir kan kaybıyla ve şoka girmiş halde acil servise başvurduğunu anlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bülent Serdar San, “Belirtiler, dış gebelik rüptürü yaşadığını gösteriyordu. Bütün kan değerleri tükenmiş, tansiyonu sıfıra yakındı. Gerekli incelemeleri yaptıktan sonra kendisini hemen ameliyata aldık. Karın boşluğunu cerrahi yöntemlerle açtık. Ve gerçekten sol tüpten kaynaklanan rüptüre dış gebeliği bulduk. Oldukça yoğun bir kanaması vardı karın boşluğunda. Hepsini temizledik. Ve hastamızı, başarılı operasyondan sonra servisimize aldık” dedi.
SONRA KAN BAĞIŞLADI
Ancak sürecin ameliyatla bitmediğini belirten Op. Dr. San, “Böylesine yoğun kan kaybı yaşayan hastaların kendisine gelebilmesi için kan transferi gerekiyor. Ancak son dönemde kan stoklarında ciddi bir azalma var. Bu yüzden hasta yakınları ancak 1 ünite kan bulabildiler. Ameliyatı başarılı geçmesine rağmen Neslihan Hanım’ın başı dönüyor ve gözü kararıyordu. En son kan grubuna baktım. Benim kan grubum olduğunu gördüm. Hemen aşağı indim ve kan verdim. Bugün kendisini rahat bir şekilde taburcu edebildiğimiz için çok mutluyum. Aynı zamanda kan kardeşi de olduk” diye konuştu.
DIŞ GEBELİK NEDİR?
Fark edilmesi zor olan dış gebeliğin özellikle sezaryen geçiren hastalarda daha fazla gözüktüğünü vurgulayan Bülent Serdar San kadınları uyardı: “Kendisini genelde belli etmiyor. Ancak son noktada şiddetli ağrılar ve şoklarla gösteriyor. Son yıllarda Türkiye’de de artıyor. Dış gebelik, tüplere yerleşen ve hayatı tehdit eden çok ciddi bir patoloji. Bu nedenle gebeliğin erken döneminde hekimlerle irtibatta olmaları önem arz ediyor. Doktorlarımız dış gebeliği atlayabiliyor. O yüzden hep karın ağrısı yaşayan, kansızlığı olan ve ciddi bir sıkıntıyla gelen hastalarda, gebelik testini erkenden isteyip dış gebelik olabileceğini düşünmek gerekiyor.”
GÜRKAN ÇOK MUTLU
Gebze Merkez Prime Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bülent Serdar San’ın başarılı müdahalesi ile hayata dönen Neslihan Gürkan kendisini çok iyi hissettiğini belirtti. Gürkan, “Doktoruma çok teşekkür ediyorum. Onun sayesinde hayata döndüm. Çünkü belirtilerimden ben de haberdar değildim. Kendisi sayesinde çabucak toparladım. Doktorum başta olmak üzere benimle yakından ilgilenen tüm hastane personeline teşekkür ederim” dedi.  (Haber: Mesut IŞIK)

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

casino siteleri