Gebze Panorama Haber

Dümbüldek Dede’nin mezarını tahrip ettiler!

Dümbüldek Dede’nin mezarını tahrip ettiler!
992
11 Eylül 2020 - 10:35

Eskiden Gebze sınırları içerisinde bulunan ve yanındaki şifalı su ile anılan , Gebze’ye yaklaşık 46 kilometre uzaklıktaki Kocaeli Taşköprü bölgesindeki  “Şehit Dümbüldek Dede” Türbesi, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce saldırıya uğrayarak bir kısmı tahrip edildi. Bu durumu Kocaeli Gebze, Çayırova, Darıcave Dilovası Taşköprülüler Derneği Başkanı Ali Osman Kılcan duyurarak derin üzüntülerini dile getirdi.

Bugün Derince sınırları içerisinde Karagöllü Köyü’nde yer alan Dümbüldek suyu bulunan ve şifalı suyu ile ün kazanan Dümbüldek Çeşmesi’ni ismini aldığı “Şehit Dümbüldek Dede” Türbesi’nin saldırıya uğraması çevre halkı tarafından da büyük tepki ve üzüntü ile karşılandı. Kocaeli Gebze, Çayırova, Darıcave Dilovası Taşköprülüler Derneği Başkanı Ali Osman Kılcan: “Son derece üzüntü verici ve çok haince bir saldırı. Dümbüldek dede türbesi ne zarar verenleri şiddetle kınıyoruz ve bunu yapanların da biran önce bulunup cezalandırılmalarını bekliyoruz” dedi.

daha önce de türbe ve yatır belirsiz kişi, kişiler ya da defineci tabir edilen kişilerce aramak yapmak için çok kez etrafı kazılmış ve bozulmuştu.

Bu yüzden Dümbüldek Çeşmesi ve türbesi, Taşköprü yöresi insanı için mesire ve şenlikler için Büyükşehir ve Derince belediyesi tarafından iki yıl önce 2018 yılında yeniden çevre düzenlemesi yapılmış, Dümbüldek  Dede Mesire alanının üst kısmında  metruk halde bulunan “Şehit Dümbüldek Dede” Türbesi  ve yanındaki  Mescidi  de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılarak da tadili yapılmıştı.

Türbenin içindeki yatırın bazı kısımları ve çevresi tahrip edilmiş.

Dümbüldek  Dede Mesire alanının üst kısmında  metruk halde bulunan “Şehit Dümbüldek Dede” Türbesi  ve yanındaki  Mescidi  de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından onarılarak da tadili yapılmış, Taşköprülüler Dernek Başkanı Ali Osman Kılcan yetkililere teşekkür etmişti..

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -