Gebze Panorama Haber

EMEP Kocaeli: “Asgari Ücretliyi Simit Bile Alamaz Hale Getirdiniz!”

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü, Kocaeli’ de simit fiyatlarına yapılan %20 zam ile ilgili açıklama gerçekleştirdi. Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan, “Asgari ücretliyi simit bile alamaz hale getirdiniz” dedi. 

EMEP Kocaeli: “Asgari Ücretliyi Simit Bile Alamaz Hale Getirdiniz!”
164
18 Kasım 2021 - 12:26

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP grup toplantısında 18 Kasım’ da gerçekleştirilecek Merkez Bankası toplantısı öncesi örtülü faiz indirimi talimatı verdi. Erdoğan daha cümlesini tamamlamadan dolar yükselişini sürdürerek tarihi bir rekor daha kırdı. Bu sabah itibariyle ise dolar 1,96 TL’ye kadar tırmandı. Erdoğan konuştukça bu ülkenin emekçileri daha da yoksullaştı. Türk Lirası döviz karşısında değer kaybetti, emekçilerin alım gücü düştü. Her gün yeni bir zam haberi geliyor. Çarşı-pazar ateş pahası, marketlerdeki etiket fiyatlarına yetişemez olduk. Bu ülkenin emekçileri yaş sebze meyveye bile hasret hale getirildi. Nasıl olmasınlar ki, karnabahar almak bile lüks oldu. Karnabahar, son 1 yılda gelen yüzde 124 zamla fiyatı en çok artan gıda ürünü oldu.  Elektrik ve doğalgaza gelen zamlar emekçiler için bu kışın “kara kış” olacağının sinyallerini vermişti. Sırf yandaş sermaye grupları daha da çok kazansın diye “faiz indirimi” ısrarıyla, bile isteye Türk Lirasının değer kaybetmesine göz yumanlar bu kışı zemheriye çevirdi. Artık buna bir dur deme zamanıdır” ifadeleri yer aldı.

Şeker ve simit fiyatlarına gelen zamma dikkat çeken Erkan, “Türkiye Şeker Fabrikaları, 2 gün önce şekere yüzde 25 zam yaptı. Şekere gelen zammın ardından Kocaeli Fırıncılar Odası 100 gram simide yüzde 20 zam yaparak, simit fiyatını 3 liraya çıkardı. Yetmedi, ilimizin simgesi pişmaniye fiyatı da yüzde 13 zamlandı. Bugünkü AKP grup toplantısında Erdoğan’ın gündemleri arasında asgari ücret de vardı. Erdoğan, dar gelirlilerin üzerindeki yükü kaldıracaklarını iddia etti, akıllara asgari ücrette artış talep eden emekçilere çay, simit hesabı ile yanıt veren AKP grup başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu geldi. Akbaşoğlu asgari ücretle geçinen emekçilerle alay edercesine, onlara günde 3 öğün çay içip, simit yemeyi salık vermişti. Üstüne üstlük bir de pişkince “üstüne bir de para kalıyor” demişti. Tebrikler Akbaşoğlu, işte eseriniz! Bu kentte yaşayan, 2 bin 825 lira asgari ücretle geçinen bir işçiyi simit bile alamaz hale getirdiniz, hayaldi gerçek oldu” dedi.

HALK İÇİN BÜTÇE, İNSANCA YAŞAYACAK BİR ASGARİ ÜCRET, VERGİDE ADALET

Asgari ücretlilerin vergi yükü altında ezildiğine dikkat çeken Erkan, “ Türk-iş, Ekim ayında dört kişilik bir ailenin sadece gıdaya harcaması gereken asgari tutarı yani açlık sınırını 3, 093 lira, yoksulluk sınırını ise 10 bin lira olarak açıkladı. Asgari ücretin açlık sınırının altında kalması yetmezmiş gibi bir de asgari ücretli vergi yükü altında eziliyor! Kamuda işçi sendikaları ile imzalanan sözleşme, kamu emekçileri için açıklanan zam oranı çoktan hükmünü yitirdi! Vergi yükü doğrudan ve dolaylı vergilerle ücretli çalışanların sırtına yıkıldı. İşçi ve emekçilere reva görülen bu karanlık tablodan çıkış yolu bellidir:

-Zamlar geri alınmalı, yeni zam yapılmamalıdır.

-Sadece kamuda değil özel sektörde de tüm ücretlere ek zam yapılmalı, işçi ve emekçiler enflasyona ezdirilmemelidir.

-Vergide adalet sağlanmalı, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalı, servet vergisi getirilmelidir.

-130 bin işçiyi ilgilendiren, görüşmeleri devam eden metal sözleşmelerinde işçilerin talepleri dikkate alınmalı ve ücret zam talebi işçi sendikalarıctarafından yenilenmelidir.

-Asgari ücretin insanca yaşayacak bir seviyeye çıkarılması ve vergiden muaf tutulması gereklidir” diyerek talepleri sıraladı.

Arzu Erkan,  tüm işçi ve emekçilere mecliste 2022 bütçesinin görüşüldüğü bu günlerde halk için bütçe, insanca yaşayacak bir asgari ücret ve vergide adalet talebinde birleşme, birlikte mücadele etme çağrısında bulundu.

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin