Gebze Panorama Haber

Eylemdeki Farplas işçisine polis müdahalesi, çok sayıda gözaltı var
144
31 Ocak 2022 - 12:35

Farplas Otomotiv’de işe geri alım talebiyle başlattıkları direnişte kendini fabrikaya kapatan işçilere polis dün gece müdahale etti. Bu müdahalede 200 işçi gözaltına alındı. Birleşik Metal-İş Sendikası, yaptığı açıklamada ‘Bir kişinin burnu bile kanarsa sorumlusu tüm yetkililerdir’ dedi.

Yaşanan olağanüstü bu durum üzerine Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da fabrika önünde işçilerle bir araya geldi ve Farplas işçisine yönelik polis saldırısı protesto edildi. Destek, vardiyadan çıkan işçilerin de katılımıyla büyüdü.

Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan 26 Ocak’ta yapılan yazılı açıklamada, otomotiv yan sanayi firması olan Farplas Otomotiv’in sendikaya üye olan 100’ü aşkın işçiyi işten çıkardığı belirtilmiş; işten çıkarılma endişesiyle karşı karşıya olan 2 bin işçinin olduğu ifade edilmişti.

Müdahalenin devam etmesi durumunda çatıdan atlayacağını ifade eden işçilere yönelik Birleşik Metal-İş’in yaptığı açıklamadan öne çıkanlar şöyle:

”Polis, Farplas çatısında işçilere müdahale ederek gözaltı yapıyor. İşçiler ‘atlayacağız’ diyorlar. Bir kişinin burnu bile kanarsa sorumlusu tüm yetkililerdir. Bu dondurucu soğukta saatlerdir işleri ve ekmekleri için direnen Farplas işçileri ile birlikte onlarla dayanışmada bulunan şube yöneticilerimiz, temsilcilerimiz yaklaşık 200 işçi polis biber gazlı saldırısı sonucu gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın ve bazı yöneticilerin olduğu belirtiliyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

casino siteleri