Gebze Panorama Haber

Gebze Ticaret Odası seçimleri ve Başkan Nail Çiler…

Gebze Ticaret Odası seçimleri ve Başkan Nail Çiler…
YILMAZ IŞIK( gebzepanoramahaber@gmail.com )
506
30 Eylül 2022 - 11:59

Bilindiği gibi 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kanununun 83 ve 84. Maddesinin 3. Fıkrası gereğince hazırlanan yönetmeliğin ön gördüğü usul ve esaslar çerçevesinde: Türkiye genelinde TOBB’a bağlı Odalar genel kurullarını yapıyor. Bu çerçevede, Gebze Ticaret Odası Meslek Komitesi ve Meclis üyeleri seçimi 4 Ekim 2022 Salı günü Gebze Ticaret Odası Binasında yapılacak ve  oylama saat: 09.00’da başlayıp 17.00’da sona erecek. Bu seçimler sonucu sırasıyla  meslek komiteleri, akabinde Oda Meclisi belirlenecek en sonunda Meclis Oda yönetimini belirleyecek. Şimdiden Oda seçimlerinin Gebzemize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Gebzemizin en güzide ve en büyük Sivil Toplum Kuruluşu olan Gebze Ticaret Odası’nın üye sayısı an itibariyle 22 bin 5174 Ekim’deki Oda Seçimleri komite seçimlerine ise yaklaşık 15 bin Oda üyesinin oy kullanma hakkı bulunuyor ve oy kullanmaları bekleniyor.

***

Bu konu üzerine kalabalık kelime sıralamaya hiç mi hiç gerek yok zira, tüm Gebzeli hemşerilerimiz  de biliyorlar ki Gebze Ticaret Odamız bugün Oda Başkanı Nail Çiler yönetiminde, Gebze’nin günümüz koşularında daha iyi kalkınması için, kentin ve bölgenin (Batı Yakası) sadece iş dünyası için değil, bölge yaşantısına sosyal ve kültürel anlamda da katkı sunulması için çabaları ortadadır.

Bir gazeteci olarak Gebze Ticaret Odası’nın ilk kuruluş günlerine tanıklık yapmış birisiyim.

Gebze Ticaret Odası, kulakları çınlasın Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Başaran Ağabeyimiz ve  en yakınında Aslan Çimento’nun Efsanevi ve çok sevilen  Eski Genel Müdürü  Cengiz Özdemir Ağabeyimiz, Merhum Erdoğan Eksel Ağabeyimizin Çarşı içinde Hükümet binasındaki bir işhanının daracık odasında Oda’nın kuruluş toplantılarını nasıl yaptıklarına şahit oldum ve o günleri yaşadım.

Gebze Ticaret Odası aslında  faaliyet olarak , çok eskiden İzmit Ticaret ve Sanayi Odası’nın Gebze Ajanlığı olarak 1935 yılında oluşmuş bir yapı. Gebze’nin gittikçe daha da gelişen ve büyüyen sanayi ve ticaret hayatı, ilçenin kendi bünyesinde bir Oda gereksinimini doğurdu. Bu vesile ile de bir araya gelen Gebzeli işadamları, İbrahim Başaran yönetiminde, İl’e namzet  ilçede bağımsız bir oda kuruluşu için ilk girişimleri 1983 yılında başlattı. 1988 yılındaki ikinci girişim sonuç verdi ve oda kuruluşu için gerekli destek sağlandı. 22 Haziran 1989 tarihinde Kocaeli Sanayi Odası´nın kurulması nedeni ile ilgili mevzuat gereği Gebze Sanayi ve Ticaret Odası, nihai olarak İzmit Lobisi’nin çabaları ile 14 Eylül 1989 tarihinde Gebze Ticaret Odası´na dönüştürüldü. Normalde olması gereken Gebze Ticaret ve Sanayi Odası idi.

***

Oda’nın kurucu Yönetim Kurulu Başkanı  Başaranlar Holding’in Kurucusu İbrahim Başaran ve yönetim kurulundaki arkadaşları ile birlikte Gebze Ticaret Odası’nı 2009 yılına kadar yürüttü. Bu dönem içerisinde Oda önemli mesafeler aldı, başkent Ankara’da ve TOBB içerisinde kendini kabul ettirdi. Bölgemizdeki OSB’lerin kurulmasına tanıklık etti kurulumlarına bizzat iştirak etti, müteşebbis heyetleri arasında ev sahibi Oda olarak yer aldı. Gebze’nin Ankara’ya çıkarma yaptığı il heyetlerin içinde yer aldı, İzmit Lobisi’ne karşı mücadelede çok önemli çabaları oldu.

Bu anlamda Gebze’nin bir gazetecisi olarak geçmiş dönem hem kuruluşunda, hem de kuruluş sonrası  görev yapan Oda yönetimine Kurucu Başkanı İbrahim Başaran’ın şahsında teşekkür ediyorum.

***

Ancak değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Bu gerçekle hareketle Gebze Ticaret Odası 2009 Oda seçimlerine gitti. Seçimler sonucu 1989 yılından beri 20 yıldan bu yana Oda Başkanlığı yapan İbrahim Başaran ve yönetimi Oda seçimlerini kaybetti ve Oda’nın Yeni oluşan Meclisi 1994 yılından beri  Gebze Ticaret Odası Meclis Üyesi olan, sırasıyla 1999 Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Muhasip Üyeliği ve Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten Nail Çiler Oda Başkanı seçildi.

Bütün bu süreci yakın takip eden bir gazeteci olarak belirtmeliyim ki. Gebze Ticaret Odası 2009 itibariyle  yeni bir çalışma vizyonuna girdi Genç Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler ile yenilenen Oda yönetimi ile birlikte.

2009 yılı itibariyle 13 yıldır Gebze Ticaret Odası, iki Oda seçimini daha kazanarak bölgesine her türlü katkıda büyük bir ivme kazandı ve kazandırdı.

Yeni vizyon projelerine başarı ile imza attı.

***

1959 yılında Muş’un Malazgirt ilçesinde doğan Oda Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler Matematik öğretmeni olarak geldiği ve göreve başladığı 1978–1979 Gebze Lisesi’ne ayak basması ile  Gebze’nin gelecekteki en önemli Sivil toplum kuruluşunun başarılı ve karizmatik Başkanı olacaktı.

Başkan Nail Çiler artık sıkı Gebzeliydi ve Gebze’nin her alandaki kalkınması için çaba gösterecekti.

Gebze’de Gebze’nin köklü ailelerinden kızları olan Fatma Sevgi Çiler ile hayatını birleştirdi ve akabinde iki çocukları dünyaya geldi.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Oda sahibi olduğu Gör-Tan Otomotiv’den otomotiv sektöründen girdi.

Yaşadığı ve istihdam yarattığı kent ile gönül bağını her geçen gün güçlendirerek Gebze’de binlerce tacir, esnaf ve iş insanının takdiri ve oyları ile 2009 yılında halen görev yaptığı Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na  layık görüldü.

Gebze Ticaret Odası çalışmalarını ve Başkan Çiler yönetimindeki Oda çalışmalarını bizim burada uzun uzun anlatmamıza gerek yok ihtiyaç da yok, sadece bu anlamda biz de yönetimin bu hakkını verelim dedik.

Başkan Çiler, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Akreditasyon Kurulu Başkan Yardımcılığı, Batı Anadolu Lojistik Organizasyonlar A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği görevleri de devam ettirmektedir.

 Gecesini gündüzünü hem Gebez’nin damadı olarak, hem de tam bir Gebzeli birey olarakGebze için ve bölgesi için harcadı ve harcamaktadır.

Nail Başkan,  sadece iş dünyasının geleceği için değil, bölge insanlarının yaşamlarını da yakından takip ederek ihtiyaç sahibi insanlar için de bir umut ışığı olmuştur.

Biricik oğlu Görkem’i 2012 yılında elim trafik kazasında kaybetmesine karşın, onun acısını  Değerli Eşi Fatma Sevgi Çiler Hanım ile birlikte yüreğinin derinliklerine gömerek Gebze için, Gebzelilik bilinci için gecesini gündüzüne katarak çalıştılar. Onların derin acısını buradan bir kez daha paylaşıyor, Merhum oğullarına Allah’tan rahmet diliyorum.

Yurtiçi, yurtdışı iş dünyası toplantıları, OSB toplantıları için…

Yerinde durmadığını biliyoruz.

 Odadaki makam  koltuğunda yarım saat oturan kişi değildir.

Vatandaşın düğünü mü var? Nail Başkan orada.

Cenazesi mi var, Nail Başkan orada.

Nerede sosyal etkinlik var: Nail Başkan orada.

İyi günde, kötü günde Gebzelinin yanında anında bitiveren bir Nail Başkan gerçeği var ortada.

“GEBZELİLİK BİLİNCİ” oluşturmada öncü olan bir isim var: Nail Başkan.

Askeri Cephane‘nin, Askeri Kışla Arazisi‘nin Gebze’ye kazandırılması, Fatih’in Otağı “Hünkar Çayırı”nın son anda kurtarılması gibi bölgemizin hayati değer taşıyan değerli yer ve tarihi eserlerine Ankara nezdinde ilgili mercilere intikal ettirmede yine imzası ve öncü isim: Nail Başkan oldu ve olmuştur.

***

Nail Çiler ve yönetimi göreve geldiği günden bu yana Oda’yı “Önce Gebze’miz” diyerek her şartta ulaşılabilir ve her şartta fark yaratan bir meslek kuruluşu haline getirdi.

-Oda Vakfı olarak yeni okullar kazandırdı Gebze‘ye.  Mevcut okullara gerekli malzeme tedariki ve desteği hep oldu.

-Özellikle 2014 Oda seçimlerini paralel bir yapıya karşı çok çetin mücadele ederek ve geçirerek yeniden aldı.

-Çağın gereklerine uygun güçlü dijital altyapısı ve yeni nesil hizmet anlayışı ile tüm üyelerinin 7 gün 24 saat doğrudan hizmetinde oldu.

GTO’yu Modern ve son teknolojiyle donatılan “Akıllı Oda” haline dönüştürdü. , Bununla iş ve işlemleri en hızlı şekilde gerçekleştirilebilmesi için tüm sistemleri güncelleyerek Türkiye’nin üç “Dijital Odası” ndan biri arasına soktu.

-Dijital Dönüşüm projeleri ile Oda üyelerinin çağın gerekliliklerine ve yeni iş modellerine geçiş süreçlerinin içinde olmasını sağladı.

-Oda Üyeleri için gerçekleştirilen uygun faizli kredi imkanları ile finansmana erişimi kolaylaştırdı. İhracat projelerimiz ile dış ticarete adım atmak isteyen üyelere köprü oldu.

Mobil Gezici Aşevini  kurdu.

-İşletmeleri yükseğe çıkaran insan kaynağıdır diyerek; mesleki eğitim ile iş dünyasını Oda çatısı altında bir araya getirdi. Geleceğimiz eğitimde inancı ile, istihdama katılacak nitelikli iş gücüne katkı sağlayabilmek amacıyla savunma sanayi devi ASELSAN, GOSB ve GTO  iş birliğinde yaptırılacak olan mesleki ve teknik proje okulunun  gerekli onaylarını aldı. Donanımlı eleman yetiştirilmesi için Robotik Kodlama Sınıfı, 3D Yazıcılar, CNC, Torna ve Freze atölyelerinin yer aldığı İnovasyon Akademisini Oda Hizmet  binası içinde hizmete açtı.

– Ekonomik, sosyal, çevresel ve kültürel konulara duyarlı davranarak sosyal sorumluluk projelerle Öncü Oda olarak  ismini Elazığ’dan Bodrum’a, Kastamonu’dan Hopa’ya ülkemizin her köşesine taşıdı.

Avustralya’nın Sydney kentinde Atamızın ismini yaşatacak anıt projesini gerçekleştirdi.

Yurtiçi ve yurtdışı sanayi fuarlarının vazgeçilmez müdavimi oldu, stantlar açtı.

İşte bu yeni ve günümüze güncellenen ve her gün daha da güncellenmiş görünümü ve çalışması ile karşımıza çıkan Gebze Ticaret Odası 4 Ekim seçimlerine gidiyor.

Nail Başkan ile yönetimine başarı çalışmaları için teşekkür ediyor, yeni dönem için de Oda’nın değerli üyeleri ve yeni Meclisi’nce güven tazelemesini gönülden diliyorum.

 Gebze Ticaret Odası seçimleri şimdiden  hayırlı olsun diyoruz.

SAĞLICAKLA KALIN!

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

casino siteleri - slot siteleri