Gebze Panorama Haber

Gebze’de “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” Etkinliği Düzenlendi

Gebze’de “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” Etkinliği Düzenlendi
356
31 Mart 2021 - 12:39

Gebze’de “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” Etkinliği Düzenlendi.

 Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla, Gebze’de yoğun olarak kullanılan Hükümet Konağı ve Mustafa Paşa Cami önündeki yaya geçidinin ortasındaki beyaz şerit, kırmızıya boyandı. 


Kaymakam Mustafa Güler,  ilk etkinlik olarak Belediye Başkan Yardımcısı Selamet Güner ve Osmangazi Ortaokulu öğrencileriyle Hükümet Konağı önündeki yaya geçidini kırmızıya boyadı. Etkinlik öncesinde öğrenciler ile bir süre sohbet eden Kaymakam Güler onlara çeşitli hediyeler verdi.
Etkinliğe katılanlara, yaya ve sürücülere farkındalık amaçlı el broşürleri ve kırmızı düdük dağıtıldı. Öğrenciler ise ellerindeki “Yaya yolu benim yolum”“Lütfen yol ver”“Yayalar kırmızı çizgimiz” ve “Yayalar önceliklidir” yazılı pankartlarla sürücülere uyarıda bulundu. 
Mustafa Paşa Cami önünde düzenlenen etkinlikte ise yaya geçidinin orta şeridi Kaymakam Mustafa Güler,  Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, Jandarma Komutanı Binbaşı Barış Eke ve İlçe Sağlık Müdürü Dr.İlhan Kadıoğlu  tarafından kırmızıya boyandı.
Etkinliğin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Kaymakam Güler, “ İçişleri Bakanlığımızca daha önce  “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “ Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmiş ve “ Trafikte Yaya Önceliği Kampanyası”  başlatılarak ülke genelinde “Hepimiz Yaya Geçitlerindeyiz” sloganıyla “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyası kapsamında farkındalık etkinlikleri gerçekleştirilmişti.  Bu etkinliklerin devamı olarak bugünde “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” diyerek İçişleri Bakanlığımızın oluşturduğu sloganıyla çocuklarımız ile beraber buradayız. Amacımız trafik ışığı olmayan kontrolsüz yollarda, kavşaklarda, yayaların yola girmesi anında sürücülerin yayalara saygı göstererek durmaları ve yayanın geçmesini beklemesi. Bu anlamda trafiğe her yıl verdiğimiz şehir içinde kurban sayısını, yaralı sayısını azaltmak ve yayalara araçların saygı göstermesini sağlamak. Trafikte can kaybına tahammülümüz yok. Trafikte araç kullananların yayalara saygı göstermesi lazım. Biz modern ve gelişmiş bir ülkedeyiz, dünyanın gelişmiş ülkelerinde nasıl yayalara karayolunda saygı gösteriliyorsa bizim ülkemizde de artık bunun sağlanmasını istiyoruz. Bu amaçla da farkındalık programı yaptık. Temennimiz artık şehir içerisinde araçların yayalara çarparak can kaybına veya canlıların sakat kalmasına son vermek. Bugün bu programa katılan tüm katılımcılara ve tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum”  dedi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -