Gebze Panorama Haber

GTÜ’de “Kapalı Mekan Dikey Tarımı” Ar-Ge Tesisi Açılıyor

GTÜ’de “Kapalı Mekan Dikey Tarımı” Ar-Ge Tesisi Açılıyor
71
28 Temmuz 2022 - 10:51

Topraksız tarımı kentsel tarım ile buluşturan “Kapalı Mekan Dikey Tarımı” için GTÜ ile Plant Factory arasındaki Ar-Ge odaklı üniversite-sanayi iş birliğinin meyvelerinden biri olan Ar-Ge tesisi üniversitemizin kampüsünde 28 Temmuz Perşembe günü saat 09.00- 11.00 arası yapılacak törenle açılıyor. 

Burada yetiştirilecek ve geliştirilecek ürünler sürdürülebilirlik, düşük karbon ayak izi, düşük su ve gübre tüketimi, pestisit kalıntısı içermeme, yerel olarak üretilme ve yüksek ve standardize besin içeriğine sahip olma gibi özellikleri ile öne çıkan ‘premium’ ürünler olacak. 

Yetiştirilecek ürünlerin besin değeri ve gıda güvenliği ile ilgili analizlerini yaparak belgelendirip ve tüketicilerin daha sağlıklı, daha temiz, daha güvenli ve besin değeri kontrollü gıdalara bu sistem vasıtası ile ulaşabilmesi sağlanacak. Pazarda talep gören veya görebilecek olan, ancak geleneksel tarımda yaygın olarak yetiştirilmeyen bazı ürünlerin sisteme adaptasyonu çalışılacak. Ayrıca sağlık gerekçeleri ile özel ihtiyaçları olan kişilerin diyetine uygun özel ürünlerin de yetiştirilebilmesi için yöntemler ve reçeteler geliştirilecek. 

Türkiye’de ilk kez kapalı mekân dikey tarımı odaklı bir üniversite-sanayi iş birliğinde; sürdürülebilirlik, bitki besleme, gıda güvenliği ve fonksiyonel gıda konularının bir arada ele alınacağı, tüm sistem otomasyonu ve mühendisliği yüzde yüz yerli olarak yapılan bu tesisin açılışında sizleri de aramızda görmek bizi onurlandıracaktır. 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin