Gebze Panorama Haber

Hünkar Çayırı, yeni proje kimliği ile ‘yapılaşma’ yoluna girdi

Hünkar Çayırı, yeni proje kimliği ile ‘yapılaşma’ yoluna girdi
228
01 Eylül 2022 - 17:00

Yıllardır bakir yeşil alan olarak kalmayı başaran Gebze Hünkâr Çayırı, hazırlanan Yeni Hünkâr Çayırı Projesi ile artık yeni kimliği ile yapılaşma ve tesisleşme yoluna girdi. Sade yeşil alan olarak yıllardır muhafaza edilmeyi başaran tarihi mekanda artık sadece yeşil alan olarak değil, bünyesinde başta dev müze olmak üzere bazı yeni tesislerin kurulmasının projesi hazırlanmış durumda. Kocaeli Büyükşehir’in hazırladığı Yeni proje ile tamamen formatı değişecek olan alana yeni ihale ile bir çok tesisin yanı sıra 4200 metrekarelik kapalı alanıyla Fatih Sultan Mehmet Han Müze binası ve 500 kişilik kafeterya inşa edilecek. Bu konuda hazırlanan proje için düzenlenen ihaleye 5 istekli katılarak teklif verdi.

Dev projeye 5 istekli teklif verdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze Hünkâr Çayırı projesi için ihale gerçekleştirdi. Fatih Sultan Mehmet Han’ın vefat ettiği Gebze Hünkar Çayırı için hazırlanan projeye, düzenlenen ön yeterlilik oturumunda 5 istekli teklif verdi.

İKİNCİ OTURUM YAPILACAK

Yeterlilik tespitinin yapılmasının ardından yeterli görülen firmalarla ikinci oturum yapılacak. İhaleyi kazanan firmanın belirlenmesinin ardından kısa sürede yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanacak.

MÜZE KONSEPTİ OLACAK

Proje alanında, ilave donatıları dâhil olmak üzere yaklaşık 4200 metrekarelik kapalı alanıyla Fatih Sultan Mehmet Han Müze binası, 1250 metrekarelik açık alan üzerinde Hünkâr Çadırı grubu, 1250 metrekarelik açık alan üzerinde Sadrazam Çadırı grubu ve 500 kişilik kafeterya yer alacak. Mevcutta yer alan namazgâh ve çeşme yapılarının restore edileceği proje çerçevesinde çocuk oyun alanları, otoparklar ve millet bahçesi niteliğinde alanlar bulunacak.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

casino siteleri - slot siteleri