Gebze Panorama Haber

Kaymakam Mustafa Güler’in 12 Ekim Gebze’nin Kurtuluş Günü Kutlama Mesajı

Kaymakam Mustafa Güler’in 12 Ekim Gebze’nin Kurtuluş Günü Kutlama Mesajı
234
12 Ekim 2020 - 13:08

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler 12 Ekim Gebze’nin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 98. Yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Kaymakam Güler’in mesajı şöyle:

  ” Gebze ilçemiz konumundan dolayı gerek bugün gerekse tarihi boyunca önemli bir yere sahiptir. Osmanlıların devlet olma çabalarında ordugah olarak kullanılmıştır. 
Birinci Dünya Savaşından sonra imzalanan Mondros Mütarekesi ile İngilizlerin işgaline maruz kalan Gebze İngilizlerin 1920 de bölgeyi Yunanlılara terk etmesi üzerine bir süre Yunanlıların kontrolünde kalmıştır. 12 Ekim 1922 tarihinde ilçemizin Yunanlılar tarafından işgali Türk Ordusu’na bağlı 61. Tümen Süvari Bölüğü tarından sona erdirilmiştir. 
Tarihimizde olduğu gibi bir ve beraber hareket ederek tarih yazan milletimiz bağımsızlık mücadelesini sürdürmüş ve düşmanlarını bozguna uğratmayı başarabilmiştir. Bizler bu coğrafya üzerinde farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada tutan ve yaşatan büyük ve köklü bir medeniyetin mirasçılarıyız. 
        Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak hepimizin müşterek vazifesidir.
        Bu duygularla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anıyoruz. Gebze’nin Kurtuluşunun 98. Yılını kutluyor, milli birlik ve beraberlik ruhunun bu topraklarda baki kalmasını temenni ediyorum.” 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -