Gebze Panorama Haber

Kocaeli Azerbaycan Derneği’nden Yeni Proje

Kocaeli Azerbaycan Derneği’nden Yeni Proje
258
28 Ağustos 2022 - 11:19

Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi Derneği’nden, Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılması ardından başlayan Güney Kafkasya’da dostluk tesis edilmesine yönelik çalışmalara  destek geldi.

Yaklaşık 30 yıldır Ermenistan ordusunun işgali altında bulunan Azerbaycan toprağı Karabağ’ın, 44 günlük savaş neticesi kurtarılması esnasında uygulamaya koyduğu ‘Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Projesi’ ile Türkiye ve Azerbaycan kamuoyunda büyük ses getiren Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi Derneği, şimdi de Güney Kafkasya’da esen dostluk ve barış rüzgârlarına destek mahiyetinde bir projeyi hayata geçirdi.

Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi Derneği’nin Türkiye Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığı ile birlikte 2020 yılında “Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Projesi”ni ve 2021 yılında “Ermeni Diasporasının İftiralarına Cevap Projesi”ni  hayata geçirip başarıyla gerçekleştirmesi ardından, şimdi de “Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan Dostluk Projesi”ni hayata geçiriyor.
Geçtiğimiz hafta Kocaeli Valiliği İl Sivil Toplum Müdürlüğü’nde protokol imzalanması ardından 27 Ağustos 2022 Cumartesi günü saat 14’te SEKAPark Kültür Alanı’nda bulunan Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi’nde bir basın toplantısı düzenlendi.

+++++

EN BÜYÜK ZARARI ERMENİLER GÖRÜYOR

Basın toplantısında söz alan Kocaeli Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi Derneği Başkanı Bilal Dündar, “Barışmasını bilmeyenler, savaşmasını da bilemezler veciz sözünden hareketle Kafkasya’ya gerçek ve kalıcı barışın; Azerbaycan ile Ermenistan’ın ikili ilişkilerinin normale dönmesi ve Ermeni Diasporası’nın Türkiye’ye yönelik haksız karalama kampanyalarından vazgeçmesi ile gerçekleşeceğine inanıyorum.
Ermeni Diasporası’nın Batı başkentlerinde bulundukları ülkelerin çıkarlarına göre söyledikleri ve emperyalist ülkelerin hedeflerine hizmet eden iddia ve açıklamalarının Kafkasya’da barışa hizmet etmediği açıktır ve bundan da en büyük zararı komşumuz Ermenistan ve Ermeni halkı görmektedir.

Karabağ’ın Azerbaycan topraklarına geri kazandırılması ardından oluşan barış sürecine, sivil toplum olarak destek vermek amacıyla hayata geçirdiğimiz, ‘Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan Dostluk Projesi’nin, her iki millete ve devletlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

+++++

EMPERYALİST ÜLKELER BÖLGEDEN ELİNİ ÇEKSİN

Daha sonra söz alan Proje Koordinatörü Alptekin Cevherli de, tarihi gerçeklerin ışığında hareket edildiğinde aslında bütün sorunların çözülebileceğine işaret ettiği konuşmasında, “Bugün Güney Kafkasya’da Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmasıyla bir barış ortamı tesis edilmiştir. Ancak bunun kalıcı olabilmesi için herkese büyük sorumluluklar düşmektedir. Askeri olarak sağlanan barışın devamlılığı, bunun sosyal ve psikolojik olarak da desteklenmesi ile mümkündür.

Şu bir gerçektir ki, Batılı ülkelerin emperyalist çıkarları gereği Osmanlı Devleti zamanında yürüttükleri misyonerlik faaliyetlerinin neticesi o zamanın savaş şartlarını değerlendirerek ortaya çıkan Ermeni çeteleri, sadece Müslüman Türkler’e değil, ilk başta Gregoryen Ermeniler’e karşı da şiddet uygulamıştır. Emperyalist ülkelerin maksatları gereği ortaya çıkan bu durum, toplumsal barış ve huzura zarar verdiği gibi, devletimizin zayıflamasına ve milyonlarca vatandaşımızın derin acılar çekmesine sebep olmuştur. Bugün de hâlâ Batı başkentlerinden Türkiye ve Azerbaycan karşıtı kampanyalar yürüten bu ilgili devletlerin güdümündeki ‘diaspora’ adı altındaki örgütlerin, en çok da Güney Kafkasya’da yaşayan Ermeniler’e en büyük zararı verdiği açıktır. Bu nedenle bölgede bundan 150 yıl kadar önceden beri var olan binlerce yıllık kalıcı barışın yeniden tesisi için halkın bilinçlenmesi ve emperyalist güçlerin bölgeden elini çekmesi gerekmektedir” dedi.

Daha sonra proje kapsamında gerçekleştirilecek uluslararası konferans, basılacak kitaplar ve proje kapsamında gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

casino siteleri - slot siteleri