Gebze Panorama Haber

Kocaeli Büyükşehir, Gebze, Darıca ve Dilovası Belediyeleri, Balkan dernekleri ile birlikte, Balkanlarda “Gönül Köprüsü” kurdu

Kocaeli Büyükşehir, Gebze, Darıca ve Dilovası Belediyeleri, Balkan dernekleri ile birlikte, Balkanlarda “Gönül Köprüsü” kurdu
250
27 Nisan 2022 - 14:11

İLK GÜN KIRCAALİ BENKOVSKİ( KİLLİ) KASABASINDA HALKLA GÖRKEMLİ İFTAR YAPILDI

Killi kasabasındaki ilk iftar yemeğinde  Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir yer sofrasında bölge sakinleri ile birlikte yemekleri paylaştılar.

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu ve Bal-Türk Onursal Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Killi iftarında iftarlarını açarken görülüyorlar.

Soldan sağa: Gebze Belediyesi Meclis Üyesi Ahmet Hüseyin Çelebi, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gazeteci Mesut Işık, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Gazeteci Yılmaz Işık Killi kasabasında iftar öncesi.

Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık da Killi iftarında  hazır bulundu, bölge sakinleri ile iftarını açtı onlarla birlikte teravih namazı kıldı.

Killi kasabasının Müslüman ahalisi iftar sonrası duua yaptı, emeği geçenlere teşekkür etti.

 

İKİNCİ GÜN: FİLİBE BAŞKONSOLOSLUĞU ZİYARETİ, AKŞAM KÖYDE İFTAR ORGANİZASYONU

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Balkan Türkleri derneklerince Bulgaristan da düzenlenen “İftarda Buluşuyoruz” organizasyonun ikinci günündeki bölümüne katıldı. Eşi Emel Hanım ile birlikte Bulgaristan’a gelen Başkan Büyükakın, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü’yü ziyaret etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şair ve Meclis Üyeleri , Kocaeli Balkan Türkleri Dernek Başkanı Günay Uzun ve beraberindeki heyet ile birlikte biz Gazeteciler Yılmaz Işık ve Mesut Işık ile biz de orada hazır bulunduk ve Türkiye Cumhuriyeti Bulgaristan #Filibe Başkonsolosumuz Sn. Korhan Küngerü’ü ziyaret ettik. Misafirperverliği için Sayın Başkonsolosumuza çok teşekkür ediyoruz.
Organizasyonu iki gazeteci Yılmaz Işık- Mesut Işık an be an takip etti.
FİLİBE’DE KÜLTÜR GEZİSİ
Kocaeli heyeti, Filibe başkonsosluğu ziyareti öncesi tarihi kentte bir kültür gezisi düzenledi, tarihi camiler dahil tarihi ve kültürel yerleri gezdi, Filibe Merkez (Central) park’ta soluklandı. Bu geziye Haskovo Stambolovo’dan Filibe’ye kadar Gebze heyetini yolcu ederek eşlik eden Stambolovo Belediye Başkanı Adnan Yıldız da katıldı. 
Stambolovo Belediye Başkanı Adnan Yıldız, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ile birlikte Filibe’de Central Park da görülüyor.
Kocaeli’nin 57 kişilik kafilesi Bulgaristan’da gerçekleşen iftar buuluşmaları öncesi  Kırcaali, ülkenin  en büyük ikinci kenti olan Plovdiv (Filibe) ve Asenovgrad’ta ( Stanimaka)  kültür turu  attı, oranın sakinleri ile sohbet etme imkanı buldu.
PROGRAMIN SON SAFHASI:  YENİMAHALLE SAKİNLERİ İLE İFTAR YEMEĞİ

Başkan Büyükakın ve beraberindeki heyet, Başkonsolosluk ziyaretinin ardından  Asenovgrad’a (Stanimaka)’ya geçerek buradaki Türk Köyü olan Yenimahalle eski adı Duratlı’ da gerçekleşen iftar organizasyonuna katılarak soydaşlarımızla birlikte iftar yaptı. Başkan Büyükakın burada yaptığı kısa selamlama konuşmasında, Balkanlarda, Evladı Fatihan diyarında bulunmalarından ve soydaşlarımızla birlikte iftar yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi ve organizasyonu yapan Balkan Türkleri derneklerini ve emeği geçen herkesi tebrik etti. Başkan Büyükakın konuşmasında: Bugün burada Evladı Fatihan topraklarında siz çok kıymetli soydaşlarımızla sizinle buluşmaktan, sizinle  aynı sofra etrafında toplanmaktan ötürü son derece mutlu ve sevinçliyiz. Allah orucunuzu kabul eylesin! Türkiye olarak sizlere her türlü desteği vermeye her zaman hazırız ve her zaman yanınızdayız. Şimdiden Mübarek Kadir Gecenizi ve Mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor sağlık ve esenlikler diliyorum” dedi.  Köy Muhtarı Ayşe Kocaali de Başkan Büyükakın ve tüm Türkiye heyetinin köyünde bulunmalarından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve teşekkür etti.

Asenovgrad Yenimahalledeki iftarın ardından Hoca dua yaptırdı, destekleri konusunda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile Balkan derneklerine teşekkür etti.

 

 

İftar yemeği ve çay ikramının ardından Başkan Büyükakın köye veda ederek günün iftar yemeği anısına balkan Dernekleri yönetimi ile toplu fotoğraf çektirdi.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz de Yenimahalle (Duratlı) dakiiftarın sonunda hatıra olarak Köy Muhtarı Ayşe Kocaali’ye, Çoban  Mustafapaşa Camii ve külliyesi gravür tablosunu hediye olarak takdim etti. Gazeteci Yılmaz Işık da  günün anısına Muhtar Kocaali’ye hiç kullanılmamış Gebze Belediyesi amblemli kalemini hediye etti. 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -