Gebze Panorama Haber

Kocaeli Valiliği: “400 Afganlı göçmen ülkelerine gönderilecek”

Kocaeli Valiliği: “400 Afganlı göçmen ülkelerine gönderilecek”
192
26 Mayıs 2022 - 21:02

Kocaeli Valiliği bir basın duyurusu yaparak Kocaeli’de yakalanan ve aralarında sosyal medyaya görüntüleri düşen kaçak göçmenlerin de bulunduğu Afganlı göçmenlerinin uçakla Sınırdışı edileceklerini duyurdu. Konu ile ilgili Valilikten yapılan açıklama şöyle:

Düzensiz Göçle Mücadelemiz Devam Ediyor

Kocaeli’de 22.05.2022 tarihinde meydana gelen ve sonrasında sosyal medya ve haberlere yansıyan kapalı kasa bir araçtan kaçmaya çalışan düzensiz göçmenlerin görüntüsü dün gündeme gelmişti.

O düzensiz göçmenlerin de aralarında bulunduğu 400 Afgan düzensiz göçmeni sınır dışı ediyoruz.

Yapılacak 3 charter seferi ile bugün 272 ve yarın 128 olmak üzere toplamda 400 Afgan düzensiz göçmen Kocaeli Valiliği koordinesinde Kocaeli Geri Gönderme Merkezinden İstanbul’a intikal ettirilerek İstanbul Havalimanından Afganistan’a gönderilecektir.

Göç İdaresi Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre; Türkiye Düzensiz Göç Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı çerçevesinde sürdürülen çalışmalar kapsamında düzensiz göçmenler charter seferler ve tarifeli uçuşlarla ülkelerine gönderiliyor. 2022 yılı başından bugüne kadar Afganistan’a 45 charter seferi düzenlendi. Bu charter seferleriyle 8.682 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı. Bunlarla beraber, tarifeli uçuşlarla ülkesine gönderilenler de hesaba katıldığında bu yıl Afganistan uyruklu yabancıların sınır dışı sayısı 14.882’ye ulaştı. Tüm uyruklar hesaba katıldığında ise bu yıl ülkemizden sınır dışı edilen düzensiz göçmen sayısı 29.606 olarak kayıtlara geçtiği bildirilmiştir.

İlimiz özelinde de 2022 yılı başından itibaren çevre iller dahil yakalanarak Kocaeli Geri Gönderme Merkezimize teslim edilen 833 yabancı uyruklu kişinin sınır dışı işlemi gerçekleştirilmiş olup bugün ve yarın yapılacak sınır dışı işlemleri ile birlikte toplam sayı 1233’ ulaşmış olacaktır.

Düzensiz göçle mücadelemiz kararlılıkla sürdürülmektedir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

                                                                                                      KOCAELİ VALİLİĞİ

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -