Gebze Panorama Haber

KOÜ’lü yönetmene bir ödül de TRT’den

KOÜ’lü yönetmene bir ödül de TRT’den
177
18 Haziran 2022 - 20:11

KOÜ’lü yönetmen Yağmur Kartal Karakuş’un yönettiği stop-motion belgesel Oyuncakçı- Saklı Yadigârlar, TRT 13. Uluslararası Belgesel Ödülleri’nde 3. Seçildi.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İletişim Fakültesi mezunu yönetmen Yağmur Kartal Karakuş, 13. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri’nden ödülle döndü. Amatör ve profesyonel belgesel filmcileri desteklemek, belgesel türünün gelişmesi ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak amacıyla her yıl düzenlenen program TRT Tepebaşı Stüdyoları’nda geçekleşti. Ulusal Öğrenci Filmleri Kategorisinde yarışan Oyuncakçı-Saklı Yadigârlar, 3.lüğe layık görüldü. Ödül töreninde yönetmen Kartal’a filmin yapımcısı Karakuş Film’in sahibi yönetmen Cüneyt Karakuş ve filmin İletişim Sorumlusu Çağla Daşcı da eşlik etti.

Ödül Gecesi…

KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN YADİGÂRLARA ARMAĞAN ETTİ

Filme başlarken bir insanın dünyasına ve hayallerine yolculuk etmeyi temenni ettiğini söyleyen Kartal, “Bu filmin meşakkatli, engebeli ve bir o kadar da eğlenceli yolculuğunda yanımda olan herkese sonsuz teşekkür ederim. Bir hikâye anlatmayı gönülden isteyen bir avuç insanın birlikte verdikleri emek ve Sabahattin Parlar’ın sevgi dolu, mağrur ve içtenlik dolu dünyası bizlere bugün burada bu mutluluğu yaşatıyor. Filme başlarken bütün temennim bir insanın dünyasına, hayallerine yolculuk etmekti. Bu yolculukta bana yoldaşlık eden Sabahattin Parlar’a, aileme, eşime, tüm ekip arkadaşlarıma, dostlarıma müteşekkirim. Bu ödülü saklı kalan ve bir gün keşfedilmeyi beklerken değerine değer katan tüm yadigârlarımıza armağan ediyorum” diye konuştu. 2020 yılının en çok ödül alan belgesel filmi olan proje, TRT’den aldığı ödülle birlikte toplamda 14 ödüle sahip oldu.

MULTİDİSİPLİNER BİR İŞ

Stop-motion animasyonlu belgesel olarak çekilen belgesel, yönetmen Yağmur Kartal’ın hayal gücü ve teknik dokunuşlarıyla multidisipliner bir iş olma özelliği taşıyor. İzleyiciyi zamanda yolculuğa çıkaran belgesel, Türkiye’nin oyuncak tarihine de ışık tutuyor. Filmde yaklaşık 7 bin fotoğraf karesi kullanılırken filmdeki stop-motion ve 2D animasyonlar yönetmen Yağmur Kartal Karakuş tarafından tasarlandı.  Filmin müzikleri ise 1 yıllık hummalı bir çalışmanın ardından tamamlandı. Çocukluk günlerine götüren ezgileriyle dikkat çeken filmin müziklerini Aykut Kırşan ve Egecan İnce birlikte tasarladı. Animasyonlar ve röportajlardan oluşan belgesele ünlü müzeci ve şair Sunay Akın ile ünlü tiyatro yönetmeni ve oyuncu olan Hakan Altıner de konuk oldu.

FİLMİN KONUSU

1930’lu yıllarda doğan elektrik ustası Sabahattin Parlar, Avşa Adası’nda elektrik işleri yaparak hayatını sürdürmektedir. İlkokuldaki öğretmeninin onun el becerisi ve sanata olan ilgisini fark etmesi onu sanat eğitimine yönlendirse de geçim kaygısı nedeniyle elektrik ustası olmuştur. Yıllarca içinden sanatçı olmak ukdesini atamayan Parlar, elektrik tellerinden oyuncak gibi oynatılan figürler tasarlayarak dönemin Kapalıçarşısı’nda satmaya başlar. Eski İstanbul’un Sokak satıcılarını, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi insanını oyuncaklarında yeniden yaratan Parlar’ın figürleri oldukça ilgi görür ve Parlar için yeni serüvenler başlar. Parlar’ın figürleri saklı yadigâr olmaktan çıkmış ve değer görerek elektrik tellerinde can bulmuştur. 

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -