Gebze Panorama Haber

Tadilattan 7 yıl sonra Külliye’de yine dökülmeler var!

Tadilattan 7 yıl sonra Külliye’de yine dökülmeler var!
122
07 Ağustos 2022 - 13:56

ÖZEL HABER: Bölgemizin tarihi yapıda medarı iftiharı ve birinci derecede tarihi eser olan, 1529 yılında İstanbul’da vefat eden ve kendi adına 1523/4 (H. 930) yılında yaptırdığı Külliye Cami (Tarihi Çoban Mustafapaşa Camii ve Külliyesi)’nde Vakıfların kararı ile 2012-2015 yılları arasında tam 3 yıl sürecek şekilde geniş çaplı bir restorasyona gidilmişti.

RESTORASYONDAN 7 YIL SONRA TARİHİ ESERDE BAZI YENİ YIPRANMALAR GÖZLENİYOR

Cami şadırvanının da bayağı bakımsız olduğu gözlendi.

Gebzelilerin ibadet için en çok tercih ettikleri ve dışarıdan turistlerin gelip gezdikleri yegane tarihi mekan olan Çoban Mustafapaşa Camii ve Külliyesi’nin bazı gözle görülür yerlerinde yıpranma işaretleri gözleniyor.

Özellikle tarihi eserin avlusunun tam ortasında yer alan Şadırvan’ın kurna bölümlerinde kurna kısımlarının monte edilen vidalarının sökük olduğu, Camii kubbesindeki alemin de yamulduğu gözleniyor. Bu arada Külliye’nin doğu çıkış kapısındaki bazı taşların da yerinden oynadıkları görülüyor.

Vakıf yetkilileri ile bölgemiz yetkililerinin yeniden bir inceleme yapıp, tespit çalışmaları gerçekleştirmeleri bekleniyor.

İKİ YIL SÜREN GENİŞ ÇAPLI BİR RESTORASYON ÇALIŞMASI YAPILMIŞTI

Külliye’deki restorasyon ve tadilat çalışmasını yaklaşık 9 yıl önce kamuoyuna zaman zaman bu şekilde duyurmuştuk.
2012-2015 tarihleri arasındaki tadilat bu şekilde yapılmıştı. FOTOĞRAF: YILMAZ IŞIK

Tarihi yapı Vakıfların kararı ile 2012-2015 yılları arasında tam iki yıl sürecek şekilde geniş çaplı bir restorasyona gitmiş ve kubbe ile minare kısımları dahil yapının temel kısımları da nem almaya karşı kapsamlı bir koruma çalışmasına dahil edilmişti. Cami, han, tabhane, imaret, medrese, kütüphane, hamam ve türbeden meydana gelen Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nde restorasyon çalışmalarında o dönemlerde yapılan özel karışım çamur kullanılırken, eskiyen cami avlusu Ankara’dan getirilen andezit taşıyla kaplanmıştı. Bazı önemli kısımları ve hayati yapı niteliğindeki duvarları su aldığı  ve aşırı nem yapmasından ötürü 2012 yılında başlayan restorasyonun tamamlanmasıyla  Külliye  02.01.2015 tarihinde törenle protokolün katılımıyla yeniden ibadete açılmıştı. Yaklaşık 5 asırlık bir tarihi geçmişe yaklaşmakta olan muhteşem yapıya sahip olmamız her Gebzeli için bir vazife durumudur. YILMAZ IŞIK

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -