Gebze Panorama Haber

Metal işçisi yürümek istedi, polis izin vermedi, gözaltı yaptı
361
25 Kasım 2020 - 11:39

Gebze’den dün Ankara’ya yürümek istediği için gözaltına alınan başta Sendika Genel Başkanı olmak üzere 109 metal işçisi serbest bırakıldı.

İşten atılan veya ücretsiz izne ayrılan metal işçileri, dün Gebze’den Ankara’ya yürümek istedi, ancak daha başlangıçta polis engeli ile karşı karşıya kaldı. Valiliğin “pandemi tedbirleri” kararını gerekçe gösteren polis, yürüyüşe izin vermedi.

Edinilen bilgilere göre İşten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçileri, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası ile birlikte Gebze’den Ankara’ya doğru yürüyüş başlatmak istedi, ancak polis yürüyüşe engel oldu.

Birleşik Metal-İş sendikasının Gebze Atatürk caddesi üzerindeki Gebze 1 No’lu Şube binasının önünde bir araya gelen işçilerin yürümesine pandemi gerekçesi ile, valilik kararı gerekçe gösterilerek izin verilmeyince işçiler, polis tarafından çembere alındı.

Burada işçiler adına konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, polisin kendilerini sıkışık bir alanda toplanmaya zorladığını, koronavirüs önlemlerini ihlal edenin emniyet güçleri olduğunu iddia etti.

Birleşik Metal-İş’te örgütlü işçilerin yapmak istediği Ankara yürüyüşüne polis daha sonra ikinci defa müdahale etti. Sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da dahil olmak üzere 70’e yakın işçi gözaltına alındı. Kocaeli Valiliği, işçilerin yürüyüş kararı almasının ardından koronavirüs salgını gerekçesiyle kentte 30 gün boyunca gösteri ve yürüyüş yasağı ilan etmişti.

SERBEST BIRAKILDILAR

Birleşik Metal İş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sendika, tazminat haktır; ücretsiz izin zulümdür. Hakları gasp edilen metal ,şçilerinin Ankara yürüyüşüne yapılan polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 109 kişi serbest bırakıldı.

İşçiler bugün için aynı yerde yine toplanacaklarını duyurdular.

(Kaynak: Birleşik Metal)

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -