Gebze Panorama Haber

Tarhan: ” Gebze Kervansarayı’nın durumu içler acısı!”

Tarhan: ” Gebze Kervansarayı’nın durumu içler acısı!”
201
04 Kasım 2020 - 14:28

CHP Kocaeli Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tahsin Tarhan Gebze Kervansaray’ın bugünkü vaziyetini TBMM gündemine taşıdı.

GEBZE KERVENSARAYINI DEPO YAPAN ZİHNİYET TARİHİ KORUYABİLİR Mİ?

Gebze merkez Eski Çarşı bölgesinde yer alan tarihi yapıdaki tahribatı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a soran Tarhan’a göre, “1500’li yılların başında yapıldığı tahmin edilen Kervansaray’ın görüntüsü içler acısı. Binanın bir kısmı esnaf tarafından depo olarak kullanılıyor. Ayrıca koruma altına alınması gereken tarihi eser dükkanlarla çevrelenmiş durumda. Tarihi ve kültürel mirası bu şekilde mi koruyacağız?”

Tarhan sordu: “Neden Restore Edilmedi?

Gebze Mustafa Paşa Camii ve Külliyesinin devamı olan Kervansaray’ın içler acısı durumu ihmal iddiasını güçlendirmekte. 2011 yılında Kocaeli Valiliği tarafından alınan restorasyon kararına değinen Tarhan sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu eserle ilgili alınmış bir yenilenme kararı var aslında. Ancak ne hikmetse ne Valilik ne de işin takipçisi olması gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı meseleyle ilgilenmiş. Bu ihmalin sorumluları hesap vermeli. Ayrıca Kervansaray’ın kültür mirasımıza kazandırılması için gerekli adımları bir an önce atmalı yetkililer. Gebze’nin geleceği geçmişinden koparılamaz. Kurumları tarihe sahip çıkmaya ve duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -