Gebze Panorama Haber

Tarhan’dan PTT hakkında önerge: “Kargolar teslim edilmiyor!”

Tarhan’dan PTT hakkında önerge: “Kargolar teslim edilmiyor!”
413
17 Aralık 2020 - 11:03

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan PTT hakkında soru önergesi verdi.

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan Varlık Fonu’na devredilen ve denetimi olmayan PTT  ile ilgili şikayetler üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na bir dizi soru yöneltti.

Kargolar teslim edilmemekte

CHP’li Tahsin Tarhan: “Son günlerde PTT kargo şubeleri ile ilgili şikayetler artmıştır. Vatandaşlar kargolarının ellerine ulaşmadığını her türlü kanaldan belirtmektedirler. Hem ülke genelinde hem de Kocaeli ilindeki şikayetler değerlendirildiğinde sorunun vatandaş açısından önemi büyüktür. “

Sözlerini sürdüren Tarhan: “10 gündür Kocaeli Posta İşleme Merkezi’nde kargosu bekleyen ve eline ulaşmamış olan vatandaşlar var. Bu kargolar şubelerde neden bekletilmektedir? Neden teslim süreleri bu kadar uzun olmaktadır? Bu sorunun cevabını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan talep ediyorum” dedi.

Kaybolan kargolar

Kargoların teslim edilmesi konusunda şikayetler ve sorunlar olduğunu belirten Tahsin Tarhan:

“İnternet üzerinden kargolarını kontrol eden vatandaşlar “Şubede bekletilmekte” gibi bir ifadeyle karşılaşmaktadır. Günlerce kargolarının bekletildiğinden ve teslim edilmediğinden şikayet etmektedirler. Bunun yanında “kargo kayboldu” veya “barkod hatalı” gibi ifadelerle vatandaşın kargosuna ne olduğu bilinmemektedir. Biz vatandaşın sorunlarını dile getirmek ve çözüm talep etmek durumundayız. Bu vatandaşların kargoları nerede? Neden teslim edilmiyor? Kargoların kaybolması nasıl mümkün olabilir? PTT kargo işini neden düzgün yapmıyor?” diyerek tepki gösterdi.

Vatandaş muhatap dahi alınmıyor

CHP PM üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan: “Vatandaşa salgın sebebiyle evde kal deniyor. Ancak vatandaş kargosunun durumunu öğrenmek istediğinde PTT kargo şubeleri cevap dahi vermiyor. Evde kalması beklenen vatandaşın telefonla iletişim hakkı engellenmemelidir. Salgının tüm ülkeyi esir aldığı bu dönemde, temel ihtiyaçlarını karşılamak için kargolar üzerinden vatandaşın gönderim ve alım yapması gayet tabii bir olaydır. Ancak ne kargolar teslim ediliyor ne de vatandaş muhatap alınıyor. PTT şubelerinin ve kargo şubelerinin kapatıldığına dair de birçok şikayet bulunmaktadır.

Bu meselenin çözülmesi adına ve vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi adına yetkilileri göreve çağırıyorum. Kargoların teslim ve vatandaşın iletişim sorunu bir an önce çözülmelidir!”

İŞTE O ÖNERGE:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

TBMM İçtüzüğü’nün 98. ve Anayasa’nın 96. Maddeleri gereğince aşağıdaki soruların T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak cevaplanmasını arz ederim.

Tahsin Tarhan

Kocaeli Milletvekili

Son günlerde PTT kargo ile ilgili şikayetler artmış durumdadır. Vatandaş kargolarının eline ulaşmamasından dolayı şikayette bulunmaktadır. Kargolarının neden ellerine ulaşmadığını öğrenmek için PTT kargo şubelerini arayan müşteriler karşılığında muhatap bulamamaktadırlar. Kargo şubeleri telefonlara hiçbir şekilde cevap vermemektedir. Bu durum vatandaşların mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır.

Hem Türkiye genelinde hem de Kocaeli ili özelinde şikayetler giderek artmaktadır. Sipariş edilen kargolar ya hiç vatandaşların eline ulaşmamakta ya da çok geç ellerine ulaşmaktadır. Kocaeli ilinden gelen şikayetlere göre vatandaşların kargosu 10 gündür Kocaeli Posta İşleme Merkezleri’nde bekletilmekte ve dağıtıma çıkmamaktadır. Bazı vatandaşların ise kargoları kaybolmakta ve ellerine ulaşmamaktadırlar. Online sistem üzerinden kargolarını kontrol eden vatandaşlar “kargo kayboldu” veya “barkod hatalı” gibi ifadelerle karşılaşmaktadırlar. Birçok mecrada bu konu ile ilgili şikayet bulunmasına karşın henüz bir çalışma yapıldığına dair somut bir bilgi yoktur. Ayrıca kargolarının durumunu öğrenmek isteyen vatandaş herhangi bir bilgiye erişememektedir. Birçok defa PTT kargo şubeleri veya bulunan ildeki Posta İşleme Merkezleri aranmasına rağmen vatandaş karşılık bulamamaktadır. Bu nedenle PTT şubelerinin kapatıldığına dair de şikayetler bulunmaktadır.

Bu kapsamda;

1) 2020 yılında Türkiye’de kaç PTT şubesi kapatılmıştır?

2) 2020 yılında Kocaeli ilinde kaç PTT şubesi kapatılmıştır?

3) 2020 yılında Kocaeli ilinde kaç PTT kargo şubesi kapatılmıştır?

4) Türkiye genelinde ve iller bazında PTT kargo işlemlerine dair denetimler yapılmakta mıdır?

5) PTT kargo ile ilgili gelen şikayetlerin çözülmesi adına herhangi bir çalışma bulunmakta mıdır? Bulunuyor ise bu çalışmalar nelerdir?

6) PTT kargo şubeleri aracılığı ile dağıtılması taahhüt edilen kargoların kaybolma gerekçesi nelerdir?

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -