Gebze Panorama Haber

Vali Yavuz: “Kocaeli’de 9 aylık dönemde işletmelerden 48 bin 602 kişilik açık iş alındı ve bu alınan taleplere 30 bin 541 kişi işe yerleştirildi!”

Vali Yavuz: “Kocaeli’de 9 aylık dönemde işletmelerden 48 bin 602 kişilik açık iş alındı ve bu alınan taleplere 30 bin 541 kişi işe yerleştirildi!”
264
28 Ekim 2020 - 14:27

İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz’un Başkanlığında Gerçekleştirildi. Burada konuşma yapan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz: Kocaeli Çalışma ve İş Kurumuna 2020 yılının 9 aylık döneminde işletmelerden 48 bin 602 kişilik açık iş alınmış ve bu alınan taleplere 30 bin 541 kişi işe yerleştirilmiştir. İş Kurumuna 2019 yılı sonu itibariyle kayıtlı olan işsiz sayısı 85 bin 970 kişi iken, 2020 yılı Eylül ayı sonu itibariyle 64 bin 313 kişiye düşmüştür.” dedi.


Vali Seddar Yavuz’un Başkanlığında Karamürsel Alp Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Çalışma ve İş Kurumu Kocaeli İl Müdürü Ulvi Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın,  Kocaeli Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Mesut Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumu Bölge Müdürü Tahir Olcay, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu ve kurum temsilcileri ile İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyeleri katıldı.


Vali Seddar Yavuz, toplantıda yaptığı konuşmalarında; “Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Toplantımızın başta ilimize, ülkemize hayırlı sonuçlar getirmesini temenni ediyorum. Hepinizin bildiği gibi dünyayı tehdit eden Covid-19 salgınıyla Türkiye’de mücadele ediyor. Bu mücadele tüm kurum ve kuruluşlarıyla devletimizin ve milletimizin seferberlik anlayışıyla başa çıkmaya çalıştığı çağımızın en önemli sorunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Aslında pandemi siyasal, ekonomik ve diğer sistemlerin sınandığı, test edildiği ve dayanıklılığının ölçüldüğü yeni bir tehdit ve sınamadır. Dolayısıyla güçlü, zengin, müreffeh diye tanımladığımız, göreceli olarak daha zayıf yada gelişmekte olan ülkeler olarak sınıflandırdığımız ülkelerin aslında ne kadar gelişmiş yada ne kadar gelişmekte olan ülke olduğunun da sınandığı, denendiği, test edildiği bir süreci hep birlikte yaşıyoruz.  Toplumsal organizasyon kapasitelerinin de sınandığı bir süreçten geçiyoruz. Aslında güçlü ve köklü milletlerin normal zamanlarda da organizasyon kapasitesinin çok yüksek olduğunu hepimiz en azından tecrübe olarak biliriz. Diğer taraftan organizasyon kapasitesinin daha düşük olduğunu varsaydığımız toplumlarda böyle zamanlarda bir kez daha test etme imkanına kavuşuruz. Ekonomik sistemlerinde yoğun şekilde test edildiği, istihdam gibi toplumu direk ilgilendiren hususlarında ölçülebilir rakamlarla değerlendirildiği bir süreci sizinle de bu toplantı vesilesiyle paylaşmak istiyorum.

Pandeminin İstihdam Üzerinde İlimiz Açısından Olumsuz Bir Etkisinin Olmadığı, Hatta İşsizlik Rakamlarının Düştüğünü De Sizinle Paylaşmak İstiyorum

Kocaeli Çalışma ve İş Kurumuna 2020 yılının 9 aylık döneminde işletmelerden 48 bin 602 kişilik açık iş alınmış ve bu alınan taleplere 30 bin 541 kişi işe yerleştirilmiştir. İş Kurumuna 2019 yılı sonu itibariyle kayıtlı olan işsiz sayısı 85 bin 970 kişi iken, 2020 yılı Eylül ayı sonu itibariyle 64 bin 313 kişiye düşmüştür. İlimizde 2020 yılı yılının 9 aylık döneminde İş Kurumuna işsizlik sigortası ödeneği almak için 36 bin 519 kişi başvurmuş ve başvuru yapanlardan 8 bin 961 ‘i işsizlik ödeneği almaya hak kazanmıştır. Ayrıca bu dönemde kurum tarafından toplam 171 milyon 677 bin 179 TL tutarında ödeme yapılmıştır. İş Kurumuna 2020 yılı Eylül ayı sonu itibariyle iş danışma sürecindeki bireysel görüşme sayısı 53 bin 294 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca İş Kurumuna 2020 yılının 9 aylık döneminde 2 bin 880 kişiye iş arama becerileri eğitimi verilmiştir. İlimizde İş Kurumu tarafından bu yılın Eylül ayı sonu itibariyle kurum tarafından 8 bin 12 kişiye mesleki eğitim verilmiştir. İlimizde 2020 yılının 9 aylık döneminde İş Kurumu tarafından yapılan incelemeler neticesinde 111 firma ve yabancı uyruklu vatandaşa toplamda 1 milyon 174 bin 978 TL tutarında idari para cezası uygulanmıştır. Görüldüğü üzere pandeminin istihdam üzerinde ilimiz açısından olumsuz bir etkisinin olmadığı, hatta işsizlik rakamlarının düştüğünü de sizinle paylaşmak istiyorum. Özellikle Hükümetimizin istihdam ve üretime yönelik reel sektörü desteklemek üzere almış olduğu tedbirler vesilesiyle önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Özellikle sosyal destek fonu kapsamında kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği, TYP ile yaklaşık 1 milyar 144 milyon 247 bin 588 TL ödeme yapılmıştır.  Hükümetimiz bir taraftan reel sektörü yani üretimi desteklerken, diğer taraftan da bu sürecin ayrılmaz parçası olan istihdamı da desteklemeye devam ediyor.” diyen Vali Seddar Yavuz, katılım ve katkı sunan herkese teşekkür ederek, toplantının hayırlı olması temennisinde bulundu. 


Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ulvi Yılmaz, İŞKUR İl Müdürlüğünce 2020 yılında uygulanacak İş Gücü Eğitim Planının güncellenmesi konusunda, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ise İl Milli Eğitim Müdürlüğünce ilimizde eğitim- öğretim yapan mesleki/ teknik eğitim okulları bünyesinde Okul Tür, Alan, Dal Açma tekliflerinin görüşülmesi konularında birer sunum gerçekleştirdiler.

Sunumların ardından İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı, görüş ve önerilerin görüşülmesi ile sona erdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin