Gebze Panorama Haber

Vali Yavuz, Müzeleri Ziyaret Etti

Vali Yavuz, Müzeleri Ziyaret Etti
269
28 Ekim 2020 - 15:21

Göreve geldiği günden bu yana yoğun bir şekilde programlarına devam eden Vali Seddar Yavuz, ilimizin sosyal, ekonomik ve kültürel alanda gelişimine katkı sunan alanlarına ziyaretlerini de sürdürüyor.

Bugün müzeleri ziyaret eden Vali Seddar Yavuz’a Vali Yardımcısı Suat Yıldız, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fatih Taşdelen, Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdür V. Eda Karaca,  Kocaeli Rölöve ve Anıtlar Müdür V. Mehmet Said Üzülmez eşlik etti.

Vali Seddar Yavuz, ilk ziyaretlerini İzmit Mutasarrıfı Hasan Pasa tarafından Sultan Abdülaziz döneminde (1861–1876) Kasr-ı Hümayun ile birlikte yaptırılan Atatürk Redif Müzesi’ne gerçekleştirdi. Daha sonra Sultan Abdülaziz döneminde yapılan Kasr-ı Hümayun (Av Köşkü) ile Paleolitik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği Kocaeli Arkeoloji Müzelerini ziyaret eden Vali Yavuz, incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.  

İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Vali Yavuz: “ Öncelikle Cumhuriyetimizin 97. Yılını canı gönülden kutluyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyoruz. Cumhuriyetimizin 97. Yılını 97 bin bayrakla evlerimizi ve işyerlerimizi süsleyerek bu coşkuya ortak oluyoruz. Yarından itibaren de Ay Yıldızlı Al Bayraklarımız vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Bugün yine çok güzel bir hizmeti yerinde görmek üzere geldik. Atatürk, Redif ve Etnografya Müzesinde Valiliğimize bağlı (YİKOB) Yatırım, İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından önce binanın eksikleri gideriliyor, daha sonrada burası bahsettiğimiz şekilde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Redif ve Etnografya Müzesi  objelerle güzel bir müzeye dönüştürülecek ve halkımızın hizmetine sunulacak. Böylesine güzel bir hizmete vesile olan tüm çalışma arkadaşlarımı gönülden tebrik ediyorum. Şehrimiz aynı zamanda bir tarih ve kültür şehri, dolayısıyla kültür varlıklarının oldukça zengin olduğu bir şehir. Önümüzdeki süreçte bu kültür varlıklarımızı başta Kocaelilerle, daha sonrada ülkemizle buluşturmak istiyoruz. Böylelikle daha fazla ziyaretçiyi de şehrimize getirmek istiyoruz. Kısa zamanda bitirerek hizmete açacağız. Şimdiden Kocaelili kardeşlerimize hayırlı olsun.” dedi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -