Gebze Panorama Haber

Zeytinoğlu, enflasyon oranlarını değerlendirdi

 KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu haziran ayı enflasyon oranlarını değerlendirdi, üreticiler üzerindeki maliyet baskısının devam ettiğini söyledi

Zeytinoğlu, enflasyon oranlarını değerlendirdi
195
05 Temmuz 2021 - 17:02

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan haziran ayı enflasyon oranlarını değerlendirdi. Zeytinoğlu, “Haziran ayında TÜFE aylık yüzde 1.94 artarak yıllık yüzde 17.53’e, ÜFE ise aylık yüzde 4.01 artarak yıllık yüzde 42.89’a yükseldi. ÜFE’deki bu hızlı artışların temel nedeninin emtia fiyatlarındaki artış ve döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareketlilik olduğunu düşünüyoruz. ÜFE’de gerçekleşen bu hızlı artışlarla yıllık ÜFE ile TÜFE arasındaki makasın daha da açılarak, farkın 25.36 puana çıktığını görüyoruz. Üreticiler üzerinde devam eden maliyet baskısının, önümüzdeki dönem tüketici fiyatlarına yansımalarını görebiliriz. Bunun yanında TÜFE’de, önümüzdeki iki üç ay boyunca, geçen yılın aynı döneminde düşük oranlar gerçekleşmesinden kaynaklı baz etkisi de TÜFE’nin artışına sebep olabilecek bir diğer etken. Dolayısıyla enflasyonda kasım ayına kadar yükselişin devam edeceğini söyleyebiliriz” dedi.

 

EMTİA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ…

 

Zeytinoğlu açıklamasının devamında, “ÜFE kapsamında; sanayinin alt sektörlerinin yıllık değişimlerine baktığımızda, imalat sanayinde yüzde 45.87, ara malında yüzde 54.89 ve enerjide yüzde 41.74 olarak gerçekleşen artışların genel ÜFE ortalamasının üzerinde görüyoruz. Emtia fiyatlarındaki artıştan kaynaklanan bu yükselişler üretim maliyetlerini zorlayan kalemler olarak karşımıza çıkıyor. Yıllık ÜFE’de endeksin en fazla arttığı alt sektörler ise yüzde 181.45 artışla ham petrol ve doğalgaz ile yüzde 123.80 artışla kok ve rafine petrol ürünleri kalemleri oldu. Bu yüksek oranlı artışların da, geçen yılın haziran ayında petrol fiyatlarının 40 dolar seviyelerinde olmasından kaynaklanan baz etkisiyle olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

AYHAN ZEYTİNOĞLU- KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, enflasyon oranlarını değerlendirdi.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin